ניר גלילי – טיפים לבחירת מסלול ליסינג

ענף הליסינג, מספר ניר גלילי לשעבר מנכ"ל שלמה סיקסט, זכה לדחיפה עצומה בישראל בתקופת השגשוג על ענף ההייטק, בשנות התשעים. מאז, מוסיף מר גלילי, התפתח מאוד התחום הזה וכיום הוא יכול להציע מסלולים הרבה יותר מגוונים ובהחלט לא רק כאלו שיתאימו לבכירים או לבעלי תפקידים בהייטק. לגלילי, כאחד המעורה עד היום בענף הרכב בישראל, בתחום ההשכרה, הליסינג והחכירה התפעולית, יש לא מעט טיפים שיכולים לסייע בבחירת המסלול הנכון והמתאים ביותר.

ניר גלילי ממליץ

לפני שבוחרים מסלול ליסינג, אומר ניר גלילי הייתי ממליץ לשאול את השאלה המקדימה – איזה מן סוג של רכב נחוץ לכם? האם אתם זקוקים לרכב ראשי למשפחה? רכב שיתאים לטיולים ארוכים? האם מדובר ברכב שאמור להיות ייצוג או כזה שצפוי לשמש כרכב משני? האם הרכב אמור לשרת נהג שחובב נהיגה או שהוא אמור לתת פתרון פרקטי, של נסיעה מנקודה לנקודה? מובן שיש גם לבדוק כמה מקומות ישיבה נדרשים, מהו גודל תא המטען, האם עדיף רכב חסכוני ועוד. רק לאחר שיש לכל הפחות כיוון כללי אפשר לעבור לבחירת מסלול הליסינג הטוב והמתאים ביותר. איך בוחרים מסלול נכון? ניתן להיעזר בדברים הבאים:

  • מסלול הכל כלול – עבור אנשים שזמנם יקר, עבור כאלה שלא רוצים להתעסק עם הרכב מלבד נהיגה, עבור כאלה שרוצים מינימום התעסקות בפרוצדורות השונות, יש מסלולי ליסינג שאתם ניתן להגדיר כ"מסלול הכל כלול". במסלול זה, שאותו מכנה ניר גלילי בשם ליסינג תפעולי, משלם הלקוח לא רק עבור זכות השימוש ברכב. התשלום החודשי מגלם בתוכו גם את הזכות לקבל טיפולים מקיפים, גם את הזכות לחלקי חילוף, טסט וכל היתר. למי מתאים מסלול מסוג זה? זהו המסלול שנהוג בלא מעט חברות אך יש גם לקוחות פרטיים שמוצאים אותו בהחלט מתאים לצרכיהם.
  • מסלול בלי בעלות – לא לכולם חשוב שהרכב שלהם יהיה רשום על שמם. כאשר מקבלים רכב חברה ואפילו כאשר מדובר בליסינג פרטי, אפשר למצוא גם מסלולים שבהם החכירה של הרכב לא כוללת העברת בעלות. מסלול זה מתאים למי שמאמין שלאחר תקופת שימוש מסוימת הוא ירצה להחליף את הרכב לדגם חדש. עבור לא מעט מלקוחות חברות הליסינג, זוהי ציפייה סבירה וריאלית, ולמעשה הנהג והמשתמש ברכב מקבל זכות שימוש בלי הצורך לבצע פרוצדורה של שינוי בעלות. בגמר תקופת השימוש מחזירים את הרכב ומקבלים רכב חדש מאותו מותג או ממותג אחר. לעיתים יש צורך להוסיף סכום מסוים של כסף או לשנות את התשלום החודשי, אך לא תמיד.
  • ליסינג ברכישה – לא חייבים לקנות רכב מיבואן, אומר ניר גלילי, כאשר רוצים רכב פרטי חדש לחלוטין, עם העברת בעלות ותנאי מימון נוחים. חברות ליסינג רבות מציעות מסלול ליסינג שבו הרכב נרשם על שם הרוכש והתשלום ניגבה בצורה חודשית, לאחר תשלום מקדמה. לאחר תקופה מסוימת שעליה הוסכם מראש אמור בעל הרכב לשלם את יתרת התשלום. לחילופין, ניתן להחזיר את הרכב או לשדרג אותו.

לבדוק את תנאי התשלום

מלבד האפשרות לבחור בין מסלולי ליסינג שונים, חלקם אגב נקראים בשמות שונים בחברות השונות, כדאי לשים לב לתנאי התשלום. לצד המסלולים הקלאסיים, שמחייבים תשלום של מקדמה ניכרת למדי, יש כיום אפשרות לבחור גם במסלול ללא מקדמה. בנוסף, כדאי לשים לב שהתשלום החודשי נפרס על פני תקופות שונות – יש מסלולים שבהם הפריסה היא לשנתיים, יש כאלה שבהם נהוג לפרוס את התשלום לשלוש או אפילו לחמש שנים. לכל אחד יש העדפה שתתאים לו, הן בסוג הרכב והן בתנאי התשלום.