בחירת מסלול לימודי שמאות רכב

אחד מתחומי הלימודים שנהנים מביקוש הולך וגובר בשנים האחרונות הוא התחום של שמאות רכב. בעמוד שלפניכם תמצאו מדריך למתעניין המתחיל בתחום של לימודי שמאות רכב. בעמוד זה נסביר היכן ניתן ללמוד לימודי שמאות רכב, על תחומי הלימוד השונים הנכללים בתחום, ועל אפשרויות התעסוקה הממתינות למסיימי לימודים בתחום.

היכן ניתן ללמוד לימודי שמאות רכב ?

ניתן להירשם למסלולים של לימודי שמאות רכב במבחר מכללות ובתי ספר ברחבי הארץ. כמעט בכל עיר ברחבי הארץ ניתן למצוא מוסד המלמד לימודי שמאות, ומאפשר הרשמה כללית לציבור הרחב. האיכות של הקורסים משתנה בין מוסד לימודים אחד למשנהו, אך נשארת סטנדרטית ברוב המקרים מכיוון שמדובר בהסמכה סטנדרטית הדורשת ידע מוקדם. לעתים ניתן למצוא קורסים בתחום שמאות הרכב אליהם ניתן לקבל הפניה מהמוסד לביטוח לאומי ומשרד הכלכלה, המאפשרים הרשמה למכוני השתלמות ומוסדות לימודיים שונים במימון המדינה. המדינה תורמת למטרה זו על מנת להעלות את הרמה המקצועית של התעסוקה במשק הישראלי, וזאת על ידי נתינת האפשרות ללימודים מקצועיים בתחומים שונים.

מה לומדים בתחום זה?

לימודי שמאות רכב מורכבים מתחומים שונים באסכולת הרכב. ברוב המקרים, ידע מקדים במחירי רכבים, חלקים, ועלויות טיפול בבעיות מסוגים שונים יכול להיות ידע מועיל לאלו שמעוניינים להפוך לשמאי רכב מקצועיים. בין נושאי הלימוד בתחום לימוד זה תמצאו את הנושאים הבאים: ביטוח, עריכת דוחות שמאיים, חקירה של תאונות, מכונאות רכב, ובחלק מהמקרים תמצאו קורסים משלימים כגון פסיכולוגיה של הארגון, הכרת המחשב הבסיסי, אנגלית ברמותיה השונות ועוד. תחום הלימוד הינו תחום רחב ומשתנה בין מוסד לימוד אחד לאחר, ולכן לפני שאתם מבררים פרטים אודות הרשמה למסלול לימודי שמאות רכב, כדאי שתבדקו את היקף החומר הנלמד. גם כמות השעות של הקורס צריכה להיות בעניינכם, וכדאי מאוד לבדוק את הנושא עם המוסד אליו אתם נרשמים. במקרים מסוימים, הלימודים כוללים שלבים של התנסות מעשית, והשתלבות במעגל התעסוקה בתחום השמאות עוד בטרם סיום הלימודים, בשלב הלימודים עצמו.

היכן ניתן לעסוק בתחום של שמאות רכב?

ברוב המקרים, שמאי רכב יעבדו בחברות הביטוח השונות, שם ביקוש העבודה לשמאי רכב הוא הגבוה ביותר. מסיימי לימודי שמאות רכב שמוצאים את עצמם עובדים עבור אחת מחברות ביטוח הרכב השונות הפועלות בארץ, יהיו חלק ממסלול התקדמות איטי, שכן תחלופת העובדים בתחום היא גבוהה מאוד. שמאי רכב בתחילת דרכם העובדים בחברות ביטוח יקבלו שכר נמוך יותר בדרך כלל משמאים העובדים עבור חברות פרטיות שאינן חברות ביטוח. בהמשך דרכם, לאחר כעשור בו התמקצעו בחברות ביטוח שונות, שכרם יעלה באופן ניכר בדרך כלל, מפאת הניסיון הרב שצברו.

במקרים אחרים, בעלי מוסכים גדולים מעסיקים אנשים שסיימו לימודי שמאות רכב, במטרה להעריך את השווי של חלקי חילוף כאלה ואחרים הדרושים לביצוע עבודות מכל סוג. לעתים מגיעים אל המוסכים פרויקטים בשווי של עשרות אלפי שקלים. במקרים כאלה, חישוב נכון של העלויות הכוללות מבחינת החלקים ושעות העבודה הנדרשות שנעשה על ידי איש מקצוע כמו שמאי רכב, יכול לחסוך כסף רב בעלויות החלקים עצמם, ולמנוע טעויות הנובעות מחישובים מוטעים.

בחלק מן המקרים, קורס לימודי שמאות רכב לא מהווים את ההכשרה המקצועית של האדם שמסיים את הקורס, אלא רק קורס השלמה המגדיל את היכולות שיש לאותו אדם. לדוגמא, הקורס מתאים מאוד למנהלי חברות רכב, ואנשי מכירות בתחום הרכב כתוספת מעשית של ידע מקצועי.

לפרטים נוספים היכנסו  לפורטל לימודים http://www.elimudim.co.il/