ביטוח רכב – המדריך המקיף

עולם הרכב והביטוח מלא בתקנות, חוקים, הסדרים וסעיפים שהרבה פעמים משאירים את הנהג הפשוט מאוד מבולבל. בעמוד זה נסביר על שלושת סוגי הביטוח הנפוצים ביותר לרכבים בארץ – ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. בנוסף, נדבר על ביטוח רכב המסופק לכם על ידי חברות השכרת רכב או ליסינג המספקת לכם שירותים, ולבסוף נמליץ על הדרך הנוחה והבטוחה לבחור את חבילת הביטוח שתענה בצורה הטובה ביותר על הצרכים שלכם.

ביטוח גרר ושמשות, ביטוח חובה, מקיף וצד ג'

ביטוח חובה כשמו כן הוא, ביטוח שהוא חובה מבחינת חוקי התחבורה של מדינת ישראל. ביטוח חובה מכסה כל נזק שיגרם בגוף לנהג או לנוסעים ברכבו של הנהג המכוסה בביטוח זה. הסיבה לכך שמדינת ישראל מחייבת את כלל נהגיה בביטוח חובה היא שאילמלא היו מכוסים כלל הנהגים והנוסעים של מדינת ישראל באמצעות ביטוח חיצוני, היה זה מחובתו של הביטוח הלאומי לכסות נזקים שנגרמו בגוף כתוצאה מתאונות דרכים, וכידוע לכולנו, מספר הנפגעים בתאונות דרכים הוא עצום ועולה בכל שנה ושנה.

ביטוח רכב מקיף מוסיף לנו את הכיסוי שמספקת חברת הביטוח לרכב עצמו. בנוסף לביטוח החובה, הביטוח המקיף מספק לבעל הרכב את השקט והביטחון שבידיעה כי הרכב שלו מכוסה מכל כיוון, ובכל מקרה של פגיעה ברכב, בין אם באשמתו של הנהג או בין אם באשמת גורם שלישי, חברת הביטוח תשפה ותפצה את בעל הרכב בגין כל נזק שנגרם לרכבו. העלויות של ביטוח מקיף לרכב הן העלויות הגבוהות ביותר בעולם הביטוח.

ביטוח זה מתייחס לנזקים שנגרמים לרכב אחרים באשמתו של הנהג ברכב המבוטח. כלומר, במידה והנהג המבוטח בביטוח צד ג' פגע ברוכב אופנוע או ברכב אחר שהגיע מולו, ביטוח צד ג' אמור לכסות את הנזקים שנגרמו לרכב האחר. חשוב לציין שביטוח מקיף וביטוח צד ג' אינם תלויים זה בזה, ומדובר בהיבטים שונים של חבילת ביטוח אותם ניתן לרכוש בנפרד.

ביטוח גרר ושמשות מעניק לבעל הרכב את הכיסוי של שירותי גרירה במקרים בהם הרכב נתקע בצד הכביש, או במקרים של תאונה. בנוסף, במקרים בהם שמשות הרכב נשברות או נסדקות, רשאי בעל הביטוח להגיש תביעה לחברת ביטוח הרכב שאמורה לכסות את עלויות התיקון של השמשות. עלותו של ביטוח זה נחשבת לנמוכה ביותר מבין כלל סוגי הביטוח.

ביטוח רכב הכלול בהשכרה או בליסינג

חברות ליסינג או סוכנויות רכב אחרות המספקות רכבים לשימושם של לקוחותיהן, בין אם באופן פרטי ובין אם באופן מסחרי מספקות יחד עם הרכב שלהן ביטוח בסיסי. ברוב המקרים, סוכנויות הליסינג והשכרת הרכבים מאפשרות למשתמשים ברכביהן לרכוש חבילת ביטוח מקיפה שמכסה אותם מכל הכיוונים ומאפשרת הפחתה בגורם הסיכון שבתשלום במקרים של תאונה או כל פגיעה אחרת לרכב. ברוב המקרים הביטוח הכלול לנהג הוא ביטוח בסיסי בלבד, הנחשב לביטוח חובה, במקרים של כל פגיעה אחרת, ידרש הנהג לשלם לחברת הרכב תשלום נוסף בגין שירותי רכב נוספים.

איזו חבילת ביטוח נעדיף?

ביטוח רכב הוא עניין אינדיבידואלי, הדורש התאמה אישית ופרטנית לכל אחד ואחת, ולכל מקרה בפני עצמו. כאשר מנסים להתאים את חבילת הביטוח האידיאלית לרכבים מכל סוג, ישנם נתונים רבים שיש לקחת בחשבון הנוגעים לאופן השימוש הסטנדרטי ברכב, למספר הנהגים ולאופים המבצעים שימוש ברכב, סוג הרכב ועלותו הכוללת ועוד. במידה ואתם מעוניינים לבנות את חבילת הביטוח המתאימה לכם ביותר, אתם מוזמנים לפנות לסוכני הביטוח של החברות השונות ולקבל את ההצעות לחבילת הביטוח המושלמת עבורכם, ולהשוות ביניהן.