תלבשו משהו חם לדרך, עולמם המופלא של משאיות הקרור

מה שחשוב זו הזמינות.


האדם אוכל. את האוכל הזה מספקת התעשייה החקלאית על גווניה. מגדלים של יבולי פירות וירקות בשדה, בכרם ובמטע. תרנגולות למאכל וביצים מאכלסות לולים ועדרי פרות מניבות חלב ועגליהן רועים באחו. ענפים אלו שותפים בייצור האוכל של האדם. לפני שנים רבות תחום החקלאות היה עניין מקומי. התפתחות התחום לא הגיעה מעצם גידולם של יבולים שונים. הדבר שתרם הכי הרבה להתפתחות החקלאות הייתה היכולת להביא את היבול אל האוכלוסיה. סחורה חקלאית מהמגדלים המועמסת על כלי רכב מסחריים כסוס ועגלה, משמשת כדם העובר בעורקי התנועה הראשיים, הכבישים, אל האברים החיוניים, האנשים. מערכת הפצה של תוצרת חקלאית היא גורם מרכזי להתפתחותם של ציויליזציות. ניתן לראות במהלך ההיסטוריה את התיישבותם של אנשים בקרבת מקורות מזון ואת התרחקותם מהם ככל שמערכות התחבורה במדינה מתפתחות.

 

בימינו שלנו, כבר אין צורך בעגלה וסוס. רכבות וספינות משמשות להעברת תוצרת בין מדינות ובין שווקים שונים על פני הגלובוס. בשוק המקומי שולטות המשאיות. משאיות הן הכלים המרכזיים בהם משתמשת התעשייה החקלאית להעברת הסחורה מהשדה אל השוק. ישראל מונה כשמונים אלף כלי רכב מסחריים ובתוכם רוב כמעט מוחלט של משאיות. לענף החקלאות בעיקר ולענף המזון בכלל נדרשות משאיות מיוחדות שיכולות לשמר את טמפרטורה מדוייקת הנחוצה לשמירה על טריות המזון. משאיות אלו נקראות משאיות קרור. כיום כמעט לכל חברת שינוע שעוסקת בתחום ההובלה החקלאית יש משאית קירור להשכרה. חברות העוסקות בהשכרת משאיות מסוג זה לרוב מספקות את הנהג יחד עם המשאית. משאית קרור להשכרה היא רכב בעל ארגז מיוחד המאובזר בגופי קירור חזקים המשמשים להורדת הטמפרטורה.


טריות של ירקות ופירות זה עניין של מעלות.

 

תוצרת חקלאית שנקטפת מתחילה את תהליך ההבשלה הסופי מאותו הרגע בו היא נפרדת ממדיום הגידול, למשל: מן העץ והשיח או מתוך האדמה. בכדי להאט בכמה שניתן את תהליך ההבשלה הטבעי של התוצרת ובכך לאפשר לסחורה חיי מדף ארוכים, נהוג לאחסן ולשנע את היבול בטמפרטורות נמוכות. מחסני ענק של תוצרת חקלאית מקוררים עד לכדי כמה מעלות ספורות מהאפס שומרים על התוצרת במצב האידיאלי. משאיות קרור מקטינות עוד יותר את הטווח שבו הסחורה מתחממת. מרגע הקטיף בשדה ועד לשלב האחסנה.

חברה שמפעילה משאית קרור להשכרה קרוב לוודאי תמצא את עצמה מעניקה שירותים לענפים נוספים מלבד פירות וירקות. בענף הדגים ישנה דרישה מתמדת גם למשאיות מסוג זה שכן על הדגה המגיעה לשווקים חייבת להשאר במצב קפוא. מטבחים שונים המכינים אוכל כמו גם כן משתמשים במשאיות קרור לצורך הובלת המזון מהמטבח הראשי אל עבר הסניפי השיווק ברחבי הארץ. וכמובן שלא נסיים בלי להזכיר את תעשיית החלב שמידת החשיבות של הובלה בקרור בה גבוהה ביותר. מוצרי חלב חייבים להשמר מטמפרטורה נמוכה מהמפעל למדף.