הקמת חברת סטארט אפ בתחום הרכב

כאשר אתם מקימים חברת סטארט אפ בתחום הרכב, ולאחר שבחרתם את התחום הספציפי בעולם הרכב של הרכב, עליכם להבין מהו העקרון לפיו עובדות חברות סטארט אפ. בעמוד זה תמצאו מידע על חברות סטארט אפ, ועל מציאת אפיקי מימון אפשריים לרעיונות, מיזמים ופרויקטים בתחום הרכב ובכל תחום אחר בו תחפצו לעסוק.

מהי חברת סטארט אפ?

חברת סטארט אפ (חברת הזנק בעברית) הוא שם כולל לחברות, בדרך כלל מהתחומים הטכנולוגיים, שהוקמו על ידי צוות מקים קטן יחסית, למטרת מימוש של רעיון או מודל מסוים. המטרות של הקבוצה תהיינה עסקיות בדרך כלל, כלומר לפתח את המוצר או הרעיון לרמה בה הוא שווה הרבה מאוד כסף. ברוב המקרים, המטרה של חברת סטארט אפ מוצלחת היא להקים את החברה, לפתח אותה ולהעלות את ערכה בשוק החופשי, ואז למכור את החברה ולהתפצל ברווחים בין השותפים. מכירה שכזו, שהיא המטרה המרכזית להקמת חברות שכאלו בימינו, נקראת אקזיט, כלומר יציאה משוק העבודה אל שוק הרווחה. ישנן חברות הזנק רבות שהצליחו בצורה יוצאת מן הכל בזירה הטכנולוגית הבינלאומית, ובעליהן גרפו סכומים נאים של כסף בעת מכירת חברת ההזנק.

דוגמאות לחברות סטארט אפ בתחום הרכב

אחת הדוגמאות הבולטות ביותר לחברות סטארטאפ בתחום הרכב היא חברת וייז. החברה המבוססת על מספר צעירים מרעננה עם רעיון מבריק וחברה קטנה, הצליחה לעשות להגיע אל האקזיט המיוחל, ולהימכר לענקית האינטרנט גוגל בסכום של 1.2 מיליארד דולרים. תעשו בעצמכם את החשבון, ותבינו כמה כסף מזה נגזר לכל אחד מהקבוצה הקטנה של בעלי החברה, עובדיה שקיבלו גם הם אחוזים מהמכירה, וכלל השותפים בהנהלה. החברה התחילה את דרכה כרשת חברתית שבאמצעותה ניתן לקבל דיווחי תנועה חמים על מה שבאמת מעניין את הנוסעים בדרכים – מיקומים של ניידות משטרה, מצלמות מהירות, וכמובן הדרך הנוחה והמהירה ביותר להגיע מנקודה א' לנקודה ב' בזמן הקצר ביותר, בהתחשב הפקקים. מה שמיוחד ברעיון של חברת סטארטאפ זו, ומה שמעלה אותה כמה רמות מעל תוכנות ג'י פי אס רגילות שהיו קיימות בשוק עוד הרבה לפניה, היא היכולת לחשב ולהתחשב בעומסי תנועה ברגע נתון, ללא לווינים, ללא מצלמות, אך ורק באמצעות המשתמשים האחרים המחוברים לרשת החברתית. גוגל, שמפעילה את שירותי גוגל מפות, השיקה לפני מספר שנים את שירות הניווט שלה, המאפשר ניווט מנקודה לנקודה ברגל, בנסיעה בכבישים, ובאמצעות שירותי התחבורה הציבורית המקומיים. שירותי הניווט של גוגל השתדרגו בהחלט בזכות תוספת האלגוריתמים של וייז, וכמובן שגם רווחי החברה עולים מאז הרכישה המדוברת.

מציאת מקורות מימון

במידה ויש לכם רעיון לחברת סטארט אפ, כתבתם את התכנית העסקית ואתם יודעים מה הכיוון שבו אתם מעדיפים ללכת בדרך אל ההצלחה, עליכם להתחיל לגייס את ההשקעה הדרושה לתחילתו של הפרויקט. ניתן לעשות זאת על ידי יצירת קשרים והגשת בקשות לתורמים ומשקיעים פרטיים,  לגופים ממשלתיים, ולקרנות מסוגים שונים, בהתאמה לסוג הרעיון ולסוג הגורם שעשוי לתמוך ולממן רעיון שכזה. כאשר אתם מגישים את הבקשה לגורם שעשוי לממן אתכם, שימו לב שאתם מבהירים בפניו בצורה שקולה עם שתי רגליים על הקרקע, את אפשרויות הרווח שהפרויקט שלכם טומן בחובו, בחלוקה לפי טווחי זמן. הראו לו מה יקרה עם המיזם שלכם בעוד שלושה חודשים, שישה חודשים, שנה ושנתיים מרגע הקמתו. תכנית לשלוש שנים תספק בדרך כלל את המשקיעים, שמעוניינים לבחון גם בעצמם את כדאיות ההשקעה שבעניינכם.