מתי מומלץ ולא מומלץ להפעיל את ביטוח הרכב

רכישת ביטוח חובה ומקיף לרכב מהווה הוצאה משמעותית עבור משקי הבית בישראל. לאחר ההצטיידות בפוליסה המתאימה ביותר למבוטח הוא שואף שלא להפעיל את הביטוח מאחר ואז הוא צפוי לעלייה משמעותית בעלות הפוליסה הבאה. יש מקרים בהם עדיף שלא להפעיל את הביטוח ולהגיש תביעה, לדוגמה מקרים כמו שריטה קטנה, מעיכה קלה בפח או פגיעה לא משמעותית ברכבו של אדם אחר.

ראוי לציין כי עלות הביטוח לרכב שלכם מושפעת מגורמים שונים ובהם היעדר תביעות. אם לא הגשתם תביעה ולא הפעלתם את הביטוח ב-3 השנים האחרונות – תוכלו לקבל הנחה משתלמת כאשר תחדשו את הביטוח, אך אם הפעלתם את הביטוח הפוליסה צפויה להתייקר. בנוסף, כדאי לדעת כי חברות הביטוח עשויות להגדיר אתכם כמסורבי ביטוח אם הפעלתם את הפוליסה בפעם השלישית בתוך 3 שנים. מתי כדאי להפעיל את הביטוח ומתי לא? המשיכו לקרוא את הכתבה שהכנו עבורכם!

מתי כדאי להפעיל את הביטוח?

להפעלת ביטוח רכב יש השלכות משמעותיות ומחיר כלכלי לא קטן עבורכם. אם תפעילו את הביטוח תיאלצו לשלם את דמי ההשתתפות העצמית והפוליסה הבאה תתייקר, גם אם תרכשו את הביטוח מחברה אחרת. לכן, כדאי להפעיל את הביטוח רק במקרים בהם יש תועלת וצידוק כלכלי להפעלתו, והמקרים הנפוצים ביותר להפעלת הביטוח הם:

  • גניבת הרכב המבוטח – במצב זה ללא ספק עליכם להפעיל את הביטוח, כך תוכלו לקבל פיצוי כספי המאפשר לכם לרכוש רכב חלופי. אגב, במקרה של גניבה, רוב חברות הביטוח אינן מחשיבות את התביעה במניין התביעות, למעט מקרים בהם התגלה כי אתם אחראים לגניבה, לכן אין צורך להסס וכדאי להפעיל את הביטוח מיד.

  • תאונה קשה – במקרה של תאונה קשה עם נזקי רכוש משמעותיים יש להפעיל את הביטוח כדי לכסות את עלויות תיקון הרכב, כולל תיקון רכבים שנפגעו מהרכב המבוטח. 
  • טוטאל לוסאם כתוצאה מתאונת דרכים קשה הרכב אינו ניתן לתיקון על פי הערכת שמאי, יש להפעיל את הביטוח.

 

מתי לא כדאי להפעיל את הביטוח?

לפני הפעלת הביטוח מומלץ לבדוק מהן עלויות התיקון לעומת הפגיעה בהנחה הניתנת בגין היעדר תביעות והסיכון שתוגדרו כמסורבי ביטוח. לכן, אם הנזק שנגרם לרכב אינו גדול ומשמעותי עדיף לוותר על התביעה וניתן לתקן את הרכב בכל מוסך. כמו כן, עליכם לבדוק בפוליסה מהו סכום ההשתתפות העצמית אם תגישו תביעה, ובמקרה שבו עלות התיקון נמוכה מהשתתפות העצמית אין טעם לתבוע את חברת הביטוח, על אחת כמה וכמה אם הגשתם כבר תביעה אחת או יותר ב-3 השנים האחרונות.

למעשה, כדאי להפעיל את הביטוח במקרים בהם הנזק שנגרם לרכב המבוטח או לרכוש צד ג' מגיע לעשרות אלפי שקלים או למעלה מכך, כולל מקרי גניבה. לאחר הפעלת הביטוח תקבלו פיצוי בהתאם לתנאי הפוליסה, ולרוב חברות הביטוח אינן מערימות קשיים על המבוטחים.

לסיכום

בשורה התחתונה, כדאי לבדוק כבר בעת רכישת הביטוח מהו גובה ההשתתפות העצמית, מה כלול בפוליסה ומהי ההנחה שניתן לקבל עקב היעדר תביעות. לפני הפעלת ביטוח רכב מומלץ לבדוק עלות מול תועלת, להתייחס להנחת היעדר תביעות ולהשתתפות העצמית, ורק אז לקבל החלטה האם להפעיל את הביטוח או לא.