הרכב נגנב? כיצד לתפקד? 5 צעדים שחייבים לדעת במקרה של גניבת רכב

למרבה הצער, גניבת רכבים בישראל הינה תופעה נפוצה שיכולה לקרות לכל אחד. במקרים אלו, למרות תחושות הכעס והתסכול חשוב לשמור על קור רוח ולנקוט במספר צעדים פרקטיים. הצעדים אולי לא יסייעו במציאת הרכב אך לבטח יועילו בכל הקשור למימוש פוליסת הביטוח שלו.

 

צעד ראשון: דיווח למשטרה

הדבר הראשון שיש לעשות מייד ברגע שעולה חשד לגניבת רכב, הוא לדווח אודות המאורע למשטרה. דיווח זה צריך לכלול את פרטי הרכב, מקום ושעת גניבתו וכל מידע נוסף שיסייע באיתור הרכב הגנוב. חשוב להבין שככול שהדיווח למשטרה מסופק בסמוך לאירוע הגניבה, כך גדלים באופן משמעותי הסיכויים למצאו.

צעד שני: דיווח למוקד איתור

 

מי שיש לו מנוי בחברת איתור נדרש לדווח אודות גניבת הרכב באופן מיידי, במקביל להודעה למשטרה. חברות האיתור מפעילות מוקדי שירות הזמינים כל ימות השבוע ובכל שעות היממה. מדובר בשירות המשווק מערכות איתור רכבים בזמן אמת, ולכן מרגע קבלת הודעה על גניבת רכב  מתחיל מעקב אחר מקום הימצאו המדויק. המידע מועבר לידי המשטרה במטרה לאתר את הרכב ולהשיבו לבעליו במידת האפשר.

צעד שלישי: דיווח לחברת הביטוח

לאחר ההתקשרות עם המשטרה ועם מוקד איתור רכבים, יש לפנות ולדווח כמה שיותר מהר אודות האירוע לחברת הביטוח. בהמשך יש למלא טופס הודעה אודות המאורע הביטוחי ולצרף לטופס כל מסמך רלוונטי. מסמכים אלו כוללים רישיונות של הרכב, אישור של המשטרה אודות הגניבה, מפתחות רזרביים של הרכב הגנוב, מפרט טכני של מערכות המיגון ברכב, הצהרת המבוטח והסכם הביטוח. כמו כן, במטרה לנסות לאתר את נסיבות גניבת הרכב. לעיתים קרובות חברת הביטוח תבקש לקבל פירוט אודות טיפוליו האחרונים וכן קבלות עבור כל אבזר שהותקן בו.

 

צעד רביעי: הפעלת פוליסת ביטוח

חשוב לדעת כי הכיסוי עבור גניבת רכב משתנה בין הפוליסות וחברות הביטוח השונות, ויכול אף להסתכם במאות אלפי שקלים. לכן, כצעד מקדים יש לבחון מראש את הכיסוי שחברות הביטוח מספקות, לרבות עלות השתתפות עצמית. כך לדוגמא, השתתפות עצמית של ביטוח רכב

והכיסוי שהחברה מספקת יכולים להיות הרבה יותר אטרקטיביים מהצעות הניתנות על ידי חברות אחרות.  יחד עם זאת, יש לדעת כי בטרם קבלת הכיסוי חברות הביטוח מוודאות כי לא הייתה מעורבת התנהגות רשלנית מצידו של הנהג. מדובר בהתנהגות כמו אי קיומן של מערכות מיגון נדרשות, או השארת מפתח בסוויץ'. כמו כן, החברה תוודא שלא מדובר באירוע גניבה מבוים.

צעד חמישי: החיים לאחר הגניבה

מכיוון שקבלת הכיסוי הביטוחי מערבת הליך ממושך יחסית האורך מספר שבועות, יש לבדוק אם פוליסת הביטוח כוללת קבלת רכב חילופי זמני. אם לא, יש לדאוג באופן עצמאי לאמצעי תחבורה, בין אם על ידי השכרת רכב או לכל הפחות נסיעה בתחבורה ציבורית.